Królestwo Norwegii

Królestwo Norwegii

Norwegia to kraina trolli, rzek, jezior, lasów i niewiarygodnych fiordów. Królestwo Norwegii to monarchia konstytucyjna na czele której obecnie stoi król Harald V. W skład Norwegii wchodzi także Jan Mayen, archipelag Svalbard, Wyspy: Bouveta, Piotra I i Ziemia Królowej Maud na Antarktydzie. Mimo tego, że monarchia konstytucyjna daje królowi sporą władzę, w rzeczywistości władza spoczywa w rękach rządu, na czele którego stoi premier, a władza ustawodawcza jest w rękach parlamentu- Stortingu.

Ślady pierwszego osadnictwa w Norwegii, które odkryto koło Komsa datuje się na X-IX wiek p.n.e. Natomiast koniec VIII wieku n.e. to epoka Wikingów, których długie łodzie często były widziane w Europie Północno- Zachodniej. To właśnie norwescy Wikingowie jako pierwsi dotarli do Islandii, Grenlandii i Ameryki Północnej. To także oni założyli w Irlandii miasto Dublin.

Pierwsze próby zjednoczenia podzielonego kraju były podejmowane z końcem IX wieku, kiedy to Harald Pięknowłosy założył pierwszą siedzibę królewską. Od Tej pory następował powolny rozwój kraju, a wiek XIII uznawany jest za okres świetności Norwegii. Państwo w swym terytorium miało Islandię, Wyspy Owcze, Orkady, Szetlandy I Grenlandię, a także Jamtland. Kolejne wieki to osłabianie znaczenia Norwegii w regionie, która zaczęła być coraz bardziej zależna od Danii. Dopiero w XIX wieku po wojnach napoleońskich Norwegia miała szansę na całkowitą suwerenność. Jednak tak się nie stało. Norwegia stała się częścią Szwecji. Pełną niepodległość Norwegii udało się odzyskać w 1905 roku. Obecnie Norwegia należy do jednego z bogatszych państw na świecie. Swój poziom ekonomiczny i gospodarczy w dużej mierze zawdzięcza przemysłowi wydobywczemu, a zwłaszcza wydobyciu ropy. Ogromne znaczenie ma także rybołówstwo i leśnictwo.

Norwegia położona w zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego jest najmniej zaludnionym krajem europejskim, zaraz po Islandii. Główne skupiska ludzi są w południowej części kraju oraz na wybrzeżach. Największym miastem norweskim jest Oslo, stolica kraju.
Klimat Norwegii zaliczany jest to umiarkowanego morskiego, graniczącego z subpolarnym na północnych wybrzeżach. Występują tu regiony, gdzie śnieg utrzymuje się przez cały rok.

Istotnym aspektem w życiu Norwegów jest sport. Norwegowie to naród, który nie usiedzi na miejscu. Cały czas są w ruchu, po pracy robią coś koło domu. Są też bardzo aktywni sportowo: trekking, bieganie, narciarstwo, golf, piłka nożna, żeglarstwo. Sport to jedna z dziedzin, która przyciąga do tego kraju turystów. Norwegia szczyci się wspaniałymi ośrodkami narciarskimi. Jednak największy skarb, jaki posiada Norwegia, który ma do zaoferowania odwiedzającym to przyroda. Natura to największe bogactwo Norwegii, o które dbają zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni. Cały kraj robi tak ogromne wrażenie, że mógłby stanowić jeden wielki park narodowy. Wspaniałe fiordy, majestatyczne góry zachwycają miliony turystów. Do tego dochodzi historia i kultura, która odzwierciedla się w licznych zabytkach.