Królestwo Norwegii

Królestwo Norwegii

Norwegia to kraina trolli, rzek, jezior, lasów i niewiarygodnych fiordów. I tak jak Hiszpania wczasy zapewnia na piaszczystych i słonecznych plażach, tak Norwegia gwarantuje wypoczynek pośród dzikiej przyrody, lasów i majestatycznych fiordów.Królestwo Norwegii to monarchia konstytucyjna na czele której obecnie stoi król Harald V. W skład Norwegii wchodzi także Jan Mayen, archipelag Svalbard, Wyspy: Bouveta, Piotra I i Ziemia Królowej Maud na Antarktydzie. Mimo tego, że monarchia konstytucyjna daje królowi sporą władzę, w rzeczywistości władza spoczywa w rękach rządu, na czele którego stoi premier, a władza ustawodawcza jest w rękach parlamentu- Stortingu.

Ślady pierwszego osadnictwa w Norwegii, które odkryto koło Komsa datuje się na X-IX wiek p.n.e. Natomiast koniec VIII wieku n.e. to epoka Wikingów, których długie łodzie często były widziane w Europie Północno- Zachodniej. To właśnie norwescy Wikingowie jako pierwsi dotarli do Islandii, Grenlandii i Ameryki Północnej. To także oni założyli w Irlandii miasto Dublin.

Pierwsze próby zjednoczenia podzielonego kraju były podejmowane z końcem IX wieku, kiedy to Harald Pięknowłosy założył pierwszą siedzibę królewską. Od Tej pory następował powolny rozwój kraju, a wiek XIII uznawany jest za okres świetności Norwegii. Państwo w swym terytorium miało Islandię, Wyspy Owcze, Orkady, Szetlandy I Grenlandię, a także Jamtland. Kolejne wieki to osłabianie znaczenia Norwegii w regionie, która zaczęła być coraz bardziej zależna od Danii. Dopiero w XIX wieku po wojnach napoleońskich Norwegia miała szansę na całkowitą suwerenność. Jednak tak się nie stało. Norwegia stała się częścią Szwecji. Pełną niepodległość Norwegii udało się odzyskać w 1905 roku. Obecnie Norwegia należy do jednego z bogatszych państw na świecie. Swój poziom ekonomiczny i gospodarczy w dużej mierze zawdzięcza przemysłowi wydobywczemu, a zwłaszcza wydobyciu ropy. Ogromne znaczenie ma także rybołówstwo i leśnictwo.

Norwegia położona w zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego jest najmniej zaludnionym krajem europejskim, zaraz po Islandii. Główne skupiska ludzi są w południowej części kraju oraz na wybrzeżach. Największym miastem norweskim jest Oslo, stolica kraju.
Klimat Norwegii zaliczany jest to umiarkowanego morskiego, graniczącego z subpolarnym na północnych wybrzeżach. Występują tu regiony, gdzie śnieg utrzymuje się przez cały rok, także jeśli ktoś uwielbia wakacje w Bułgarii, to raczej nie będzie zachwycony panującą w Norwegii aurą.

Istotnym aspektem w życiu Norwegów jest sport. Norwegowie to naród, który nie usiedzi na miejscu. Cały czas są w ruchu, po pracy robią coś koło domu. Są też bardzo aktywni sportowo: trekking, bieganie, narciarstwo, golf, piłka nożna, żeglarstwo. Sport to jedna z dziedzin, która przyciąga do tego kraju turystów. I tak jak Toskania zachwyca kuchnią i kulturą, tak Norwegia zachwyca warunkami do uprawiania różnorodnych sportów. Norwegia szczyci się wspaniałymi ośrodkami narciarskimi. Jednak największy skarb, jaki posiada Norwegia, który ma do zaoferowania odwiedzającym to przyroda. Natura to największe bogactwo Norwegii, o które dbają zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni. Cały kraj robi tak ogromne wrażenie, że mógłby stanowić jeden wielki park narodowy. Wspaniałe fiordy, majestatyczne góry zachwycają miliony turystów. Do tego dochodzi historia i kultura, która odzwierciedla się w licznych zabytkach.